Ród Oraczewskich herbu Szreniawa
Herb Szreniawa opisuje Piotr Nałęcz w Zbiorze Nazwisk Szlachty (wydanie z 1803 r.) - "W polu czerwonym rzeka biała płynąca wężykowato z góry od prawej strony w lewo na dół na wierzchu jej krzyż. Bardzo dawny ten herb w Polszcze. Mieczysław pierwszy w roku 996 tylko krzyż do niego dodał."
Przedstawicielami tego herbu była rodzina Oraczewskich, która to w połowie XIV w. była właścicielami wsi Gajewo, Leszno, Oraczewice. Nazwisko Oraczewski pochodzi od nazwy wsi Oraczewice. Potwierdzają to Księgi sądowe łęczyckie z lat 1385/1419. Zapis w księgach sadowych stwierdza, iż Szymon dziedzic Gajewa, Leszna i Oraczewic w 1399 r. Paszko dziedzic Gajewa pozostawił dwie córki i synów Wolimira i Mikołaja którzy w r. 1394 procesują stryjenkę swoją Stechnę wdowę po Mikołaju z Oraczewic i jej córki o działy.
Prawdopodobne jest, że Stanisław Oraczewski w pierwszej połowie XIV w. sprzedał swoje włości i jak stwierdza Bartosz Paprocki a potwierdza Niesiecki w herbarzach przeniósł się z województwa kaliskiego do Przybysławic w województwie krakowskim. Jan Długosz stwierdza, że odkupił od Jana syna Piotra Obroczego w 1/2 Przybysławic. W Przybysławicach jeszcze w 1839 r. zamieszkał Aleksander Oraczewski urzędnik w Galicji który dowiódł swoje szlachectwo i udowodnił pochodzenie w 1839 r. przed Radą Stanów.
https://witonia-historia.nsfera.pl/rod-oraczewskich.html#sigProGalleria7dc0897918
---------------------------------------------------------
Janusz Oraczewski